Поява екссекретаря Київської міської ради часів Леоніда Черновецького Олеся Довгого на благодійному заході спричинила хвилю критики в соціальних мережах. Користувачі згадали його суперечливу політичну репутацію та ймовірну причетність до корупційних схем, зокрема розподілу земель у Києві. Особливу увагу привернула власність його сестри — 4,10 га землі в елітному Козині під Києвом. Аналітики «СтопКору» дослідили, чим живе Олесь Довгий, що він нажив і чому його волонтерство викликало різку реакцію українців.
Скандал на благодійному заході
Позафракційний народний депутат і екссекретар Київради Олесь Довгий відвідав благодійний захід Медичної служби «Ульф» 108-го батальйону Вовків Да Вінчі. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook, опублікувавши фото з керівницею служби, депутаткою Київради Аліною Михайловою, нареченою загиблого Героя України Дмитра Коцюбайла («Да Вінчі»). У дописі Довгий подякував медикам за їхню роботу.
Однак його присутність викликала обурення в соцмережах. Користувачі висловлювали побоювання, що Довгий використовує захід для політичного піару. Ветеран і активіст Олег Симороз у своєму дописі звинуватив Довгого у сприянні масштабному відчуженню київських земель на користь забудовників під час роботи секретарем Київради, що, на його думку, завдало шкоди місту. Симороз зазначив, що асоціація з такими політиками може зашкодити репутації волонтерів і військових. Інші коментатори припускали, що Довгий готується до виборів, і радили волонтерам обирати, з ким співпрацювати: «Не від усіх варто приймати допомогу і не з усіма слід фотографуватися. Має бути внутрішній фільтр».
Земельні скандали часів Київради
На посаді секретаря Київради за часів Черновецького Довгий відігравав ключову роль у розподілі столичних земель. У 2007 році його звинуватили в організації «земельного дерибану» — за кілька годин було розподілено землі на суму ≈10 млрд доларів. Аналітики зазначають, що секретарі Київради традиційно контролюють земельні питання, зокрема надання прав на землю під забудову. Подібні звинувачення лунали й проти іншого екссекретаря, Володимира Бондаренка, який у квітні 2025 року раптово залишив посаду після невдалої спроби депутатів його звільнити, посилаючись на тиск і погрози.
Після перемоги Віктора Януковича в 2010 році Довгий покинув посаду секретаря Київради і, за даними ЗМІ, почав співпрацювати з «донецьким» кланом. Його батько, Станіслав Довгий, приєднався до Партії регіонів. У 2010 році газета «Голос України» опублікувала склад коаліції «Стабільність і реформи», до якої, окрім Партії регіонів, КПУ та Блоку Литвина, увійшли представники БЮТ, «Нашої України» та позафракційні депутати, зокрема Станіслав Довгий.
У 2017 році генпрокурор Юрій Луценко ініціював зняття недоторканності з Олеся Довгого через підозри в незаконному відчуженні 44,25 га заповідної землі заказника «Острів Жуків». Проте Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) не знайшла достатніх доказів, і справу закрили. Луценко публічно висловлював здивування рішенням САП, адже Верховна Рада зняла недоторканність із Довгого саме на підставі їхніх матеріалів.
Передвиборчі скандали
З 2014 року Довгий — народний депутат від Кіровоградщини. Його виборча кампанія супроводжувалася звинуваченнями у підкупі виборців. Правоохоронці зафіксували 39 повідомлень про порушення на його користь, зокрема встановлення дитячих майданчиків, ремонт доріг і транспорту від імені його фонду. У Знам’янці місцеві жителі зустріли Довгого вигуками «Ганьба», «Банду геть», «Бандюга» і закидали яйцями.
У день виборів журналісти Мустафа Найєм, Сергій Лещенко та Світлана Заліщук звинуватили Довгого в масовому підкупі виборців і вимагали визнати вибори недійсними. Вони також повідомили про напад «тітушок» на їхній автомобіль. Проте кримінальну справу так і не довели до обвинувачення.
Родинні статки та земельні активи
Олесь Довгий походить із заможної родини. Його батько, Станіслав Довгий, у 90-х обіймав посади міністра науки і технологій та голови правління «Укртелекому». У 2015 році він «забув» задекларувати київську квартиру, що викликало питання про його статки.
У 2024 році Олесь Довгий задекларував 66,2 млн грн від продажу квартири, яку придбали співвласники «Нової пошти» В’ячеслав і Олександра Клімови. Одразу після цього він купив нове житло за 46 млн грн площею 401,7 кв.м. Пресслужба депутата підтвердила угоду, зазначивши, що різницю між сумою продажу та вартістю нового житла Довгий спрямує на бізнес і соціальні проєкти родини. Квартира потребує ремонту, тому Довгий тимчасово орендуватиме житло.
Сестра Довгого, Оксана Гуляєва, яка очолює Благодійний фонд Олеся Довгого та Катерини Горіної, володіє значними земельними активами. За даними «Наших Грошей» і офіційних реєстрів, на неї оформлено 11 земельних ділянок, зокрема 7 га в елітному Козині під Києвом. З них:
- 0,45 га — у особистій власності.
- 4,10 га — належать її компанії ТОВ «Котеджне містечко “Дубовий рай”» за договором купівлі-продажу від 2014 року.
- 0,46 га — внесено до статутного капіталу компанії.
- 1,79 га — орендується в Козинської селищної ради до 2063 року.
На території «Дубового раю» розташована база відпочинку «Дубки» (212 кв.м) із п’ятьма будинками та господарськими спорудами. Гуляєва також володіє 0,32 га в Старих Безрадичах, 0,75 га в Москаленківській сільраді та квартирою на Подолі (234 кв.м, житлова площа — 136 кв.м).
Гуляєва є власницею 11 компаній, основна діяльність яких — оренда та експлуатація нерухомості: ТОВ «Завод радіо апаратури», ТОВ «Лагард», ТОВ «Георгіївський резидентс», ТОВ «ІБК логістик», ТОВ «Поділ-Херітедж», ТОВ «Грибова казка», ТОВ «Комерційна власність», ТОВ «Саплай енд проперті менеджмент», ТОВ «КВ менеджмент», ТОВ «Дубовий рай», ТОВ «ДФО проперті менеджмент». Олесь Довгий є співвласником чотирьох із них: ТОВ «Георгіївський резидентс», ТОВ «Поділ-Херітедж», ТОВ «Комерційна власність» і ТОВ «КВ менеджмент».
Висновки
Поява Олеся Довгого на благодійному заході викликала справедливе обурення через його корупційне минуле, зокрема причетність до земельного дерибану в Києві. Значні статки його родини, зокрема земельні активи сестри в Козині, контрастують із його волонтерськими жестами, які багато хто сприймає як піар. Суспільний резонанс свідчить, що українці пильно стежать за діями політиків, особливо в умовах війни, вимагаючи прозорості та доброчесності.