БЕБ розкрило схему ухилення від податків на 28 млн грн: як експортери зерна обдурили державу

Бюро економічної безпеки (БЕБ) викрило масштабну схему ухилення від сплати податків, через яку бюджет України недоотримав понад 28 млн грн. У центрі афери – ТОВ «Сідлайн Торг» і ТОВ «Вальхалла 2021», які експортували зерно та олійні культури, прикриваючись фіктивними документами. Розслідування показало, як компанії купували продукцію в тіньовому секторі, легалізували її через підставну фірму та вивозили за кордон, уникаючи оподаткування.

Схема: тіньове зерно і фіктивний постачальник

Схема базувалася на закупівлі зерна за готівку в тіньовому секторі без будь-якого документального оформлення. Для створення видимості законності ТОВ «Сідлайн Торг» (керівник – Людмила Дужа, нині пов’язана з ТОВ «Арганта») і ТОВ «Вальхалла 2021» укладали фіктивні угоди з ФГ «Агропромторг-Південь». Ця фірма нібито постачала продукцію, яку компанії експортували.

Перевірка БЕБ виявила: ФГ «Агропромторг-Південь» – порожня оболонка. Підприємство орендувало землю лише з липня 2024 року, тобто не могло виростити заявлене зерно. Воно не є платником ПДВ (свідоцтво анульовано у 2021 році через відсутність звітності), не має складів, техніки чи працівників. Реальних операцій із постачання не було, податкові накладні не реєструвалися, а походження продукції пояснити не змогли.

Легалізація і експорт

Щоб вивезти зерно за кордон, «Сідлайн Торг» і «Вальхалла 2021» подавали митниці фальшиві документи, де постачальником значився «Агропромторг-Південь». Продукцію зберігали та відвантажували з комплексу ТОВ «УЗТК ТРЕЙД» у Славуті, звідки вона йшла на експорт залізницею й автотранспортом. За митними деклараціями, обсяг поставок склав 144,3 млн грн. Податки не сплачувалися, а валютна виручка не поверталася в Україну.

Наслідки для держави

Схема дозволила експортерам уникнути сплати податків на суму понад 28 млн грн. Фіктивність угод і відсутність реального обліку продукції зробили операцію невидимою для податкової служби. БЕБ встановило, що ключову роль у махінаціях відіграли службові особи «Сідлайн Торг» і «Вальхалла 2021», які свідомо використовували підставну фірму для прикриття.

Висновки

Цей випадок – лише один із прикладів, як тіньовий сектор аграрного ринку обкрадає державу. Використання фіктивних фірм і готівкових розрахунків залишається поширеним інструментом ухилення від податків. Розслідування БЕБ триває, але вже очевидно: без жорсткого контролю над експортом сільгосппродукції бюджет і далі втрачатиме мільйони.

superadmin

Recent Posts

Учасники корупційної схеми в Білгород-Дністровському суді уклали угоду з САП

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) затвердив угоду про визнання винуватості п’ятьох учасників корупційної схеми в Білгород-Дністровському…

1 день ago

Ексрадник Резнікова вийшов під заставу у справі про розкрадання $10 млн на формі для ЗСУ

Колишній радник міністра оборони Роман Баликін, якого підозрюють у причетності до розкрадання $10 млн при…

1 день ago

Виробник дронів «Укропчик» сплатить 9,6 млн грн за зрив поставок для ЗСУ

ТОВ «Кальхеон», постачальник FPV-дронів «Укропчик» для ЗСУ, має сплатити 9,6 млн грн штрафу за порушення…

1 день ago

Гендиректор «Лісів України» Болоховець підозрюється у незаконному збагаченні на 7,9 млн грн

Директора державного підприємства «Ліси України» Юрія Болоховця затримали за підозрою в незаконному збагаченні на суму…

1 день ago

Керівник підрозділу НАБУ Магамедрасулов підозрюється у корупції та зв’язках із РФ

Керівника четвертого підрозділу детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова затримали за підозрою в корупції та зв’язках із…

1 день ago

Столична прокурорка Вікторія Гончарова незаконно користується елітним Bentley Bentayga

Прокурорка управління нагляду за додержанням законів Нацполіцією Київської міської прокуратури Вікторія Гончарова (Краєвська) не декларує…

5 днів ago