Бойові дрони під брендом «Генерал Черешня», які опинилися в центрі скандалу через тендери для Міноборони, доступні для купівлі за кордоном, попри заборону експорту такої продукції з України. Про це повідомляє міжнародне детективне бюро Absolution.
Британська компанія Ator Capital Ltd пропонує весь асортимент дронів General Cherry за цінами від 985 до 26,400 фунтів стерлінгів. Це викликає запитання, оскільки українське законодавство забороняє експорт бойових БПЛА.
Компанію Ator Capital Ltd зареєстрував у Лондоні у September 2023 року Віктор Кучер, директор української компанії ТОВ «КІТ-2005» . Він є партнером Наталії Микольської, виконавчої директорки Diia.City United. У November 2023 року Кучер передав повноваження директора та статус єдиного бенефіціара Олегу Гавришу (нар. 1952). Компанія офіційно має одного працівника, але демонструє значні фінансові показники.
Раніше фірма була оформлена на громадянина Польщі Гжегожа Мощинського, власника ATOR Polska, який помер. Його син Олег Гавриш-молодший, який на той час працював піар-консультантом для держорганів України, нині позиціонує себе як заступник редактора «НВ Бізнес» і ведучий програми «Перша шпальта».
До компанії також причетні:
Обидва виконували роль директорів Ator Capital Ltd нетривалий період.
Офіційним виробником БПЛА «Генерал Черешня» є ТОВ «Центр досліджень безпілотних систем», яке не має ліцензії на експорт дронів. Засновником компанії є Ярослав Гришин, власник однойменної юридичної фірми в Києві. Гришин — ексдепутат Запорізької облради, колишній помічник нардепа від «Слуги народу» Богдана Яременка та юрист, який багато років обслуговує інтереси ОЗУ «Арташі».
Директор зі стратегічних комунікацій ТОВ «Центр досліджень безпілотних систем» Рудольф Акопян, віцепрезидент Спілки вірмен Запорізької області та член ОЗУ «Арташі», восени 2023 року намагався увійти до Громадської антикорупційної ради при Міноборони. Його кандидатуру висунуло ГО «Бюро протидії корупції».
Директором із персоналу компанії є Андрій Лавренович, який у січні 2025 року звільнився з посади директора з організаційного розвитку ДП «Державний оператор тилу» Міноборони та приєднався до команди Гришина. Лавренович є зятем екснардепа Григорія Шверка.
Скандал довкола «Генерала Черешні» пов’язаний із непрозорими тендерами Міноборони та експортом дронів за кордон попри заборону. Зв’язки ключових осіб із ОЗУ «Арташі», політичними діячами та сумнівними міжнародними структурами викликають підозри щодо використання компанії для незаконних схем. Причетність ексчиновників і осіб із кримінальним бекграундом лише поглиблює проблему.
Експорт дронів «Генерал Черешня» через британську Ator Capital Ltd, пов’язану з українськими ексчиновниками та особами з сумнівною репутацією, свідчить про можливі порушення законодавства та корупційні схеми. Участь Ярослава Гришина, Рудольфа Акопяна та інших осіб, пов’язаних із ОЗУ «Арташі», у діяльності компанії вимагає ретельного розслідування правоохоронними органами. Ця справа підкреслює необхідність посилення контролю за тендерами Міноборони та експортом стратегічної продукції, щоб запобігти зловживанням і захистити національні інтереси України.
Два тижні тому «СтопКор» опублікував розслідування про авіабізнес Романа Мілешка, а це — його продовження.…
Офіс генпрокурора та Головне слідче управління Нацполіції розслідують діяльність фінансової групи Fin Union, яка керує…
Геннадій Тараненко, начальник відділу економіки Ніжинської міськради, раніше засуджений за корупційні дії під час роботи…
Олена Погребняк, начальниця головного управління Державної міграційної служби в Одеській області, яка є підозрюваною у…
За інформацією джерела «Антикору», у травні 2025 року відкрито нове кримінальне провадження щодо 26-річного блогера…
Михайло та Дмитро Добкіни, екснардепи від проросійського «Опоблоку», є власниками аграрної імперії, яка, за даними…