Микола Лагун: тіньові схеми та спроби продати активи «Дельта Банку»

Колишній власник «Дельта Банку» Микола Лагун, чия фінансова імперія зазнала краху в 2015 році з втратами кредиторів на 24,5 млрд грн, продовжує привертати увагу через спроби продати активи збанкрутілого банку. Про це повідомляє видання Коротко.Про, викликаючи питання про законність таких угод і шанси вкладників повернути кошти. СтопКор дослідив історію Лагуна та його нинішні дії, адже він переховується від правосуддя за кордоном.

Хто такий Микола Лагун

Микола Лагун народився у 1973 році в селі Семенівка Черкаської області. Закінчив Київський національний економічний університет, отримавши ступінь кандидата економічних наук. Кар’єру розпочав у Нацбанку України, згодом працював у комерційних банках. У 2005 році придбав кредитний союз «Фаворит», який трансформував у «Дельта Банк». У 2010–2014 роках очолював Одеську ОДА та був нардепом від Партії регіонів. Після Революції гідності зберіг вплив у регіональній політиці, співпрацюючи з бізнес-орієнтованими партіями.

«Дельта Банк» активно розвивав споживче кредитування. У 2011 році 29,39% акцій банку придбав американський Cargill, але 70,61% залишилися у Лагуна. У 2015 році банк визнали неплатоспроможним, а активи передали Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО).

Кримінальні справи

Лагун є фігурантом кількох проваджень:

  • У 2021 році його звинуватили в розтраті 1 млрд грн через незаконний кредит підконтрольній компанії у 2012–2013 роках на 430 млн грн, з яких 199 млн грн не повернуто.
  • Укладення невигідного договору про відступлення кредитних прав на 29 млн грн.
  • У 2015 році Лагун отримав 153,5 млн грн від іноземної компанії, не задекларувавши їх і ухилившись від сплати 33 млн грн податків.

Через неявку до суду Лагуна оголосили в міжнародний розшук у жовтні 2024 року. З 2022 року він проживає в Австрії.

У 2020 році НБУ стягнув із Лагуна земельні ділянки на 233 млн грн для погашення боргів. У грудні 2023 року Господарський суд Києва відхилив його заяву про визнання неплатоспроможним через борги на 7,8 млрд грн, зокрема 6 млрд грн перед державними банками (Ощадбанк, Укрексімбанк, НБУ).

Спроби продати активи

За даними Коротко.Про, Лагун намагається продати активи «Дельта Банку» новим власникам, що викликає підозри щодо прозорості. У серпні 2024 року журналісти виявили схему на 15 млрд грн, яка імітує банкрутство для збереження контролю над активами. Правоохоронці розшукують близько 1 млрд грн, пов’язаних із Лагуном, але прогрес у поверненні коштів відсутній. ФГВФО продовжує повертати кошти вкладникам, однак складність фінансових операцій гальмує процес.

Думка експерта

Адвокат Валентин Загарія, старший партнер компанії «Спенсерс», у подкасті СтопКору зазначив:
«Лагун використовує складні структури для виведення коштів за кордон через підконтрольні компанії. Нова схема полягає в продажі активів за безцінь, використовуючи слабкий контроль держави. Це дозволяє уникнути їх стягнення».

Висновки

Микола Лагун залишається центральною постаттю одного з найбільших фінансових скандалів України. Його дії призвели до мільярдних втрат для держави та вкладників «Дельта Банку». Спроби продати активи в обхід правосуддя, переховування в Австрії та складні фінансові схеми ускладнюють розслідування. Повернення коштів залежить від ефективності роботи правоохоронців і ФГВФО, але справа Лагуна підкреслює системні проблеми в боротьбі з фінансовими махінаціями.

superadmin

Recent Posts

Депутат на пільгах: як Артем Кунаєв отримує бюджетні кошти за оренду квартири, пов’язаної з його родиною

Народний депутат від «Слуги народу» Артем Кунаєв отримує з державного бюджету компенсацію за оренду елітної…

20 години ago

Керівник Кіровоградської прокуратури Ян Стрелюк може бути причетним до аграрних схем на Полтавщині

Керівник прокуратури Кіровоградської області Ян Стрелюк, який раніше очолював прокуратуру Полтавської області, може бути пов’язаний…

20 години ago

БЕБ викрило схему відмивання 1,78 млрд грн за участю «Столичної Ювелірної Фабрики»

Детективи Бюро економічної безпеки (БЕБ) розкрили масштабну схему ухилення від сплати податків, легалізації злочинних доходів…

20 години ago

Родина Євтягіних із російськими паспортами веде бізнес у РФ і уникає санкцій в Україні

Санкції РНБО щодо громадян і юридичних осіб рф почали вводитися в Україні починаючи з березня…

20 години ago

Суддя Марина Барсук прагне вищої посади завдяки зв’язкам із підсанкційними олігархами

Суддя-речниця Північного апеляційного господарського суду (ПАГС) Марина Барсук розпочала справжню піар-кампанію. Вочевидь, вона хоче отримати…

2 дні ago

Корупційний скандал у тилу: «Гранпрі ЛТД» судиться з Міноборони через мільярдну закупівлю

У червні 2025 року ДП «Державний оператор тилу» (ДОТ), підконтрольне Міністерству оборони, уклало контракт із…

2 дні ago