Колишній старший майстер Черкаського колійного ремонтно-механічного заводу Віталій Шмиголь, якого обвинувачували у завданні «Укрзалізниці» збитків на 17 мільйонів гривень, пішов на угоду про визнання винуватості з Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою (САП). Про це повідомляє 368.media з посиланням на вирок Вищого антикорупційного суду (ВАКС) у справі №52024000000000514 за ч. 2 ст. 364 та ч. 1 ст. 366 КК України.
За даними слідства, у 2021–2022 роках Шмиголь брав участь у схемі розкрадання коштів «Укрзалізниці» через фіктивні ремонтні роботи. Схему організувала група на чолі з начальником заводу (розслідування щодо нього ведеться окремо), до якої входили службові особи та підконтрольні компанії. Шмиголь, не будучи членом організованої групи, сприяв її діяльності, підписуючи фіктивні документи: дефектні акти, акти приймання-передачі та товарно-транспортні накладні, що містили неправдиві відомості про ремонт гідравлічного, електротехнічного обладнання та вузлів колійних машин.
Ключові епізоди схеми:
Договір із ТОВ «Автоматик ЕКО» (09.11.2021): фіктивний ремонт гідравлічного обладнання на 2,12 мільйона гривень.
Договір із ТОВ «Вестер ЛТД» (09.11.2021): фіктивне відновлення деталей на 1,66 мільйона гривень.
Договір із ТОВ «Інкам Стайл» (09.11.2021): фіктивний ремонт електротехнічного обладнання на 948 тисяч гривень.
Договір із ТОВ «Алпі Груп» (06.12.2021): фіктивний ремонт вузлів 15 колійних машин на 12,38 мільйона гривень.
Загальні збитки «Укрзалізниці» склали понад 17 мільйонів гривень. Обладнання, зазначене в документах, не ремонтувалося, а подекуди перебувало на інших станціях, що унеможливлювало його використання.
Шмиголь, виконуючи обов’язки старшого майстра, діяв за вказівками в.о. начальника заводу. Він підписував дефектні акти з вигаданими поломками та документи про нібито виконані роботи, хоча ремонт не проводився. У січні–лютому 2023 року, після перевірки службою безпеки «Укрзалізниці», він підписав частину документів заднім числом. Слідство встановило, що Шмиголь не був обізнаний про повний злочинний план і не отримував частки викрадених коштів.
Шмиголь повністю визнав провину та уклав угоду з прокурором САП, зобов’язавшись сприяти розслідуванню іншого провадження (№12022100060001389). Він надав свідчення про діяльність організованої групи, зокрема про вказівки керівництва щодо складання фіктивних документів. ВАКС визнав угоду добровільною, а дії Шмиголя – такими, що сприяють розкриттю злочину.
Враховуючи щире каяття, відсутність судимостей, вищу освіту, сімейний стан (одружений, має неповнолітню дитину) та нинішню роботу пожежником-рятувальником, суд звільнив Шмиголя від відбування основного покарання. Його засуджено з іспитовим строком на два роки відповідно до ст. 75 КК України.
Угода Шмиголя з САП дозволила йому уникнути ув’язнення в обмін на співпрацю зі слідством, що може допомогти викрити інших учасників схеми. Справа підкреслює системні проблеми в управлінні державними підприємствами, де фіктивні договори завдають багатомільйонних збитків. Розслідування щодо організаторів схеми триває, і громадськість чекає на притягнення до відповідальності всіх причетних.
Управління внутрішнього контролю НАБУ проводить службове розслідування щодо можливого порушення керівником підрозділу детективів бюро Станіславом…
Директор Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» Дмитро Ванькович задекларував значні активи, включаючи інвестиції в аграрний…
Колишній начальник відділу охорони об’єктів судів у Миколаївській області Вадим Гарагуля вказав недостовірні відомості у…
Начальник 8-го відділу Департаменту забезпечення роботи керівництва МЗС і помічник нардепа від «Слуги народу» Едуарда…
Виконувач обов’язків заступника начальника головного управління ДПС у Києві Олександр Бабятинський задекларував нерухомість і криптовалюту,…
У Переяславі Київської області триває загострення конфлікту між міським головою Вячеславом Саулком та військовими 137-го батальйону територіальної…