Одеські бізнесмени Науменко та Гроза під підозрою: розтрата $20 млн і 116 тис. тонн зерна

Бенефіціарам GNT Group (G.N. Terminal Enterprises Limited) Володимиру Науменку та Сергію Грозі, які оперують в одеському порту, повідомлено про підозру в низці тяжких злочинів. Печерський райсуд Києва обрав Науменку запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою застави у 570 млн грн. Про це повідомляє редакція 368.media з посиланням на кримінальне провадження №12022000000001431, яке розслідує Головне слідче управління Нацполіції.

Злочини та схема

Слідство встановило, що службові особи ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл» у змові з бенефіціарами GNT Group та компанією Black Sea Commodities Ltd у період із 28 січня 2021 року по 16 серпня 2022 року розтратили:

  • Кредитні кошти на суму $20 млн від Innovatus Structured Trade Finance I S.a.r.l.

  • Заставлену сільськогосподарську продукцію (пшениця, кукурудза, ячмінь) вагою 116 тис. тонн, яка зберігалася на складах «Олімпекс» в Одесі.

Схема базувалася на передекспортному кредитному договорі від 28 січня 2021 року між Innovatus і Black Sea Commodities, за яким остання мала повернути кредит до 5 грудня 2021 року. Для забезпечення зобов’язань Black Sea передала в заставу сільгосппродукцію, підтверджену складськими свідоцтвами від «Олімпекс». Проте в серпні 2022 року перевірка виявила відсутність заставленого майна, що вказує на його розтрату або незаконне відчуження.

Ключову роль відіграла GNT Trade DMCC (Дубай, ОАЕ), засновник «Олімпекс», пов’язана з ТОВ «Металзюкрайн Корп Лтд». Службові особи використовували підроблені документи для незаконних реєстраційних дій, щоб приховати протиправну діяльність. У період мораторію на задоволення вимог кредиторів (лютий–травень 2023 року) екс-керівник «Олімпекс» перерахував 60 млн грн на ТОВ «ВТОРМЕТЕКСПОРТ» — пов’язане підприємство.

Обвинувачення

Дії підозрюваних кваліфіковано за статтями Кримінального кодексу України:

  • Крадіжка (ч. 5 ст. 185)

  • Шахрайство (ч. 4 ст. 190)

  • Привласнення майна (ч. 4, 5 ст. 191)

  • Підроблення документів (ч. 2 ст. 205-1)

  • Легалізація злочинних доходів (ч. 3 ст. 209)

  • Створення злочинної організації (ч. 3 ст. 255)

  • Розтрата заставленого майна (ч. 1 ст. 388)

  • Протидія законній господарській діяльності (ч. 1 ст. 206)

  • Самоуправство (ст. 356)

Інший кредит і банкрутство

У 2019 році GNT Group та її дочірні компанії уклали кредитний договір на $75 млн із ACP I TRADING LLC, де «Олімпекс» виступив поручителем. Кредит не повернуто, що призвело до порушення справи про банкрутство «Олімпекс» у лютому 2023 року Господарським судом Львівської області. Після цього керівники GNT, зокрема Науменко та Гроза, вчиняли незаконні дії для зміни керівництва та юридичної адреси компанії, ігноруючи судові заборони.

Незаконні реєстраційні дії

Слідство зафіксувало низку порушень:

  1. 1 березня 2023 року: Приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу змінив керівника та адресу «Олімпекс», попри заборону Західного апеляційного господарського суду. Мін’юст скасував ці дії 10 березня, а нотаріусу повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 382 КК (невиконання судового рішення).

  2. 27 вересня 2023 року: Державний реєстратор Петровірівської сільської ради у позаробочий час змінив керівників і адресу «Олімпекс» на основі підробленої довіреності від GNT Trade DMCC.

  3. 28 травня 2024 року: Нотаріус незаконно змінив керівника, ігноруючи ухвалу Господарського суду Львівської області від 27 травня 2024 року.

  4. 30 травня 2024 року: Реєстратор Буської міської ради вніс до ЄДР неіснуюче судове рішення, яке нібито забороняло реєстраційні дії, порушуючи законодавство.

Висновки

Скандал навколо Науменка та Грози викриває масштабну схему розтрати кредитних коштів і сільгосппродукції, підкріплену підробкою документів і незаконними діями для уникнення відповідальності. Зв’язки з іноземними структурами, зокрема в ОАЕ, та систематичне ігнорування судових рішень вказують на організований характер злочинів. Правоохоронні органи мають завершити розслідування, щоб притягнути всіх причетних до відповідальності та запобігти подальшим збиткам для кредиторів і держави.

superadmin

Recent Posts

Скандал у Київраді: депутати-«військові» уникають фронту, але скаржаться на «політичний тиск»

У Києві розгорівся скандал навколо трьох депутатів Київради, які роками значаться військовослужбовцями ЗСУ, але до…

6 години ago

Голова Укртрансбезпеки Микита Лагунін: розкішне життя, зв’язки з рф і сумнівні бізнес-інтереси

Очільник Державної служби з безпеки на транспорті Микита Лагунін декларує життя, що викликає чимало запитань: його дружина…

6 години ago

Нардеп Ігор Копитін і скандал із контрактами на 2 млрд грн: зв’язки з рф і провал оборонних проєктів

Народний депутат від «Слуги народу» Ігор Копитін опинився в центрі журналістського розслідування СтопКору через його…

6 години ago

Власницю Ibox Bank Альону Шевцову (Дегрік) оголошено в міжнародний розшук

Власницю Ibox Bank Альону Шевцову (Дегрік) оголосили у міжнародний розшук у справі в організації незаконних…

7 години ago

Денис Комарницький та скандал із 110 елітними квартирами: хабар чи схема ухилення від податків?

Нові звинувачення проти «смотрящего» Києва Денис Комарницький, якого називають «смотрящим» за Києвом, знову опинився в…

7 години ago

Єгор Масленніков: будівельна афера століття та надії на повернення

Єгор Масленніков — харківський забудовник, чиє ім’я стало синонімом однієї з найбільших будівельних афер в…

1 день ago