18 квітня 2023 року український кордон у пункті пропуску “Грушів” перетинає нещодавно придбана Toyota Scion. За кермом — двоє чоловіків: Даниїл Приходько, син народного депутата Бориса Приходька, та бізнесмен-офшорник Олексій Багрій. Вони задекларовані як волонтери, що прямують до Польщі — начебто по гуманітарну медичну допомогу для ЗСУ. Через кілька днів повертається лише Приходько-молодший. Багрій — зникає.
Про це пише СтопКор.
Здавалося б, побутова ситуація в умовах повномасштабної війни. Але імена учасників змінюють усе. Один з них — Даниїл Приходько, син народного депутата Бориса Приходька. Другий — Олексій Багрій, фігурант офшорних “оборудок” в ОАЕ. Цей виїзд виявився ключем до розплутування історії, яка об’єднує високопосадовців, сумнівні судові рішення, мільйонні дивіденди, загадкову смерть і контроль над великим аграрним бізнесом.
Від банку Курченка до мандата нардепа
Ім’я Бориса Приходька широко відоме ще з 2014 року. Тоді він обіймав посаду заступника голови НБУ. Саме у цей період, на тлі Революції Гідності, зникли мільярди гривень з Аграрного фонду. Кошти за вигідним курсом поклали у приватний банк, що згодом “лопнув”.
Медіа повідомляли, що “оборудка” здійснювалась в інтересах “гаманця” Януковича — олігарха Сергія Курченка. У результаті розслідування Приходька намагалися притягти до відповідальності, але зрештою справа заглохла. Натомість він знову опинився у Верховній Раді — пройшовши завдяки рішенням ЦВК та судам.
Він балотувався від партії “Наш край”, згодом — під прапором “Слуг народу”, а потім став членом депутатської групи “Довіра”, де зібралися великі аграрії.
“У ‘Довіри’ є така тема, що вони крім соцеконому наче і не просять нічого. Але раз в рік як прийдуть з чимось, таким, знаєте, масштабним. Як зменшення ПДВ на аграрку для Веревського і інших до 14%”, — розповідав один із депутатів “Слуги народу” у коментарі “Українській правді”.
Після потрапляння у Раду кримінальне провадження проти Приходька щодо “аграрного фонду” зникло. Лише у 2024 році судові процеси щодо цієї справи були поновлені, однак результатів поки немає.
Скандали, рейдерство і вплив на суд
Ім’я нардепа з Чернігівщини неодноразово з’являлось у гучних скандалах. Один із найбільших — спроба рейдерського захоплення аграрного підприємства “Земля і Воля”, власником якого є Герой України Леонід Яковишин.
“Конфлікт триває не перший рік. Від того часу, як народним депутатом став Борис Приходько. Незаконно. Я став на перешкоді йому. І так я став ворог номер один. Вони планують зробити переворот, знищити діяльність мого підприємства”, — заявив Яковишин в інтерв’ю “Суспільному”.
Паралельно депутати Чернігівської облради звернулися до Президента з вимогою зупинити дії нардепа, які загрожують економічній безпеці регіону.
Ще один тривожний аспект — вплив Приходька на місцеві суди. Так, троє суддів Чернігівського апеляційного суду — Оседач, Антипець та Заболотний — винесли вирок у 7 років позбавлення волі підприємцю Олегу Авер’янову за продаж авто, яке той придбав на власні кошти.
“Якби Авер’янов був у залі суду, його б одразу відправили в тюрму. А це знищило б стратегічне підприємство — єдиного виробника пожежної техніки в Україні”, — каже очільниця юридичного відділу Богдана Сич.
У 2024 році Касаційний кримінальний суд скасував вирок і закрив справу. Підприємець планує звернення до ЄСПЛ.
Родина, офшори й мільйони
Попри відсутність проваджень, декларації нардепа свідчать про чимале збагачення. Серед задекларованого: 25 позицій годинників та ювелірних виробів, автопарк, зокрема Porsche Panamera, а також 93 млн грн від продажу корпоративних прав, 43 млн інвестиційного прибутку і 7 млн відсотків.
При цьому Приходько отримав ще й 700 тисяч зарплати нардепа і 800 тисяч компенсацій із бюджету.
У центрі багатьох зв’язків — його сини: Даниїл та Дем’ян. На них записано численні компанії та нерухомість. Даниїл — працівник Антимонопольного комітету, володіє десятками земельних ділянок.

Ці ділянки орендує фірма “Агростар+”, співвласником якої є молодший брат Дем’ян та депутат облради Сергій Баришовець — соратник Приходька.

Втеча під прикриттям “волонтерства”
Як дізнались розслідувачі СтопКору, у березні 2023 року ГО “Захист Селян”, зареєстрована в Носівці, подає заявку до військової адміністрації про виїзд волонтерів по гуманітарну допомогу. Йдеться про Даниїла Приходька та Олексія Багрія. Останній — пов’язаний з двома офшорними компаніями в ОАЕ: Markeb Eurasian Group Limited і Markeb Overseas FZE.
Через кілька днів Приходько повертається в Україну. Багрій — ні.

Організація, що оформляла документи, очолюється Наталією Супрун — помічницею того самого Баришовця. Її офіс зареєстрований… у будівлі районного суду Носівки.
“Ми не знали, що він не повернувся. Вони займались гуманітарною допомогою. Зараз ми вже такою діяльністю не займаємося”, — пояснює Супрун.

Невідповіді, нерви та мовчання
Редакція СтопКору намагалася отримати пояснення безпосередньо від Бориса Приходька. На запитання про зв’язок з Багрієм, нардеп не відповів. А на запитання про виведення коштів через офшори — мовчки залишив приміщення суду.

Ми маємо справу з чітко структурованою вертикаллю впливу, де сходяться агробізнес, політика, суди, офшори та волонтерські прикриття. Центром цієї павутини залишається народний депутат Борис Приходько, а ключові дійові особи — його діти, партнери і колишні соратники.

Формально — жодного прямого порушення закону. Але обсяги тіньової діяльності, імовірні системні схеми збагачення і зловживання волонтерським статусом викликають запитання.