Схеми фіктивних закупівель у «Івченко-Прогрес»: як державні кошти опинилися в руках приватних фірм

Корупційні скандали в українському оборонному секторі продовжують викриватися. Службовці державного АТ «Івченко-Прогрес» у Запоріжжі, очолюваного Ігорем Кравченком, разом із представниками приватного бізнесу організували масштабну схему привласнення державних коштів через фіктивні закупівлі.

Як працювала схема

Слідчі встановили, що протягом 2021–2023 років «Івченко-Прогрес», що входить до складу АТ «Українська оборонна промисловість» (правонаступник «Укроборонпрому»), перерахував 120 млн грн двом компаніям – ТОВ «ПП Карбон» і ТОВ «УПК Карбон». Виявилося, що 94% доходів цих компаній походили саме з бюджету державного підприємства, що вказує на їхню фактичну залежність від таких контрактів.

Фіктивні постачання та завищені ціни

Попри сотні мільйонів гривень бюджетних надходжень, компанії не мали ні виробничих потужностей, ні персоналу, ні складських приміщень. Вони лише виступали посередниками, перепродуючи товари за значно завищеними цінами. У переліку закупівель були:

  • нагрівальні елементи,
  • 3D-плита з вуглецевого композиту,
  • катоди литі трубні,
  • стіл шахтної печі.

Перевірка показала, що їхня ринкова вартість значно нижча за суми, які сплачувало державне підприємство.

Маніпуляції з тендерами

Щоб уникнути конкурентних процедур, службовці «Івченко-Прогрес» створювали умови, за яких лише «ПП Карбон» і «УПК Карбон» могли постачати товари. При цьому сертифікати якості та походження продукції виявилися підробленими – їх оформляли від імені міжнародних компаній, які насправді не постачали продукцію. Перевірка реєстраційних адрес компаній показала, що вони там фізично не знаходяться.

Відмивання коштів через підставні фірми

Гроші, отримані за фіктивні постачання, переказувалися далі. Значні суми спрямовувалися на рахунки ТОВ «Брідж Констракшн», яке формально займалося будівництвом, але фактично служило інструментом для відмивання коштів. Через низку підставних компаній змінювалося призначення платежів – від «фінансової допомоги» до «закупівлі матеріалів». Частина коштів зрештою переводилася в готівку та розподілялася між учасниками схеми.

Тіньові тендери та мільйонні виплати

Слідство з’ясувало, що «Брідж Констракшн» активно брало участь у тендерах на платформі Prozorro, здебільшого у Дніпрі, Боярці та Вишневому. Хоча компанія виграла близько 50 тендерів, фактичне виконання робіт здійснювали інші фірми за завищеними цінами. Наприклад:

  • ТОВ «Кліон» – отримало 66 млн грн,
  • ТОВ «Молочний Край 2019» – 51 млн грн,
  • ТОВ «Аквапласт» – 36,2 млн грн,
  • ТОВ «Дніпробуд Інвест» – 20,4 млн грн.

Фактично замість реального будівництва відбувалося масштабне виведення бюджетних коштів.

Розслідування та блокування рахунків

Слідчі отримали докази сумнівних транзакцій між компаніями, що підтверджено Державною службою фінансового моніторингу України. Податкова служба також виявила ознаки легалізації коштів, здобутих злочинним шляхом. Наразі заблоковані рахунки «Брідж Констракшн» у кількох банках, зокрема АТ «ЄПБ», АТ «КБ Глобус» і АТ «Сенс Банк».

Цікаво, що після початку розслідування компанію переоформили з дніпрянина Дмитра Пасюри на громадянина Казахстану Олексія Камалова. Це може свідчити про спроби приховати кінцевих вигодоотримувачів та уникнути відповідальності.

Розслідування триває, правоохоронці продовжують встановлювати осіб, причетних до корупційних схем, та механізми розкрадання державних коштів.

superadmin

Recent Posts

Учасники корупційної схеми в Білгород-Дністровському суді уклали угоду з САП

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) затвердив угоду про визнання винуватості п’ятьох учасників корупційної схеми в Білгород-Дністровському…

23 години ago

Ексрадник Резнікова вийшов під заставу у справі про розкрадання $10 млн на формі для ЗСУ

Колишній радник міністра оборони Роман Баликін, якого підозрюють у причетності до розкрадання $10 млн при…

23 години ago

Виробник дронів «Укропчик» сплатить 9,6 млн грн за зрив поставок для ЗСУ

ТОВ «Кальхеон», постачальник FPV-дронів «Укропчик» для ЗСУ, має сплатити 9,6 млн грн штрафу за порушення…

23 години ago

Гендиректор «Лісів України» Болоховець підозрюється у незаконному збагаченні на 7,9 млн грн

Директора державного підприємства «Ліси України» Юрія Болоховця затримали за підозрою в незаконному збагаченні на суму…

23 години ago

Керівник підрозділу НАБУ Магамедрасулов підозрюється у корупції та зв’язках із РФ

Керівника четвертого підрозділу детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова затримали за підозрою в корупції та зв’язках із…

23 години ago

Столична прокурорка Вікторія Гончарова незаконно користується елітним Bentley Bentayga

Прокурорка управління нагляду за додержанням законів Нацполіцією Київської міської прокуратури Вікторія Гончарова (Краєвська) не декларує…

5 днів ago