Український футбол лихоманить від скандалів: у неприємну ситуацію з імовірним російським паспортом потрапив президент ФК “Колос” Андрій Засуха. Попри це, він очолює Київську обласну асоціацію футболу та є членом виконкому УАФ. Крім того, фірма його родини “Світанок”, де Засуха значиться власником, фігурує у гучному антикорупційному розслідуванні: понад 1 тис. га державної землі вартістю понад 700 млн грн опинилися в їхній власності за сумнівною угодою всього за 3,2 млн доларів.
Про це пише СтопКор.
Відомий український журналіст Костянтин Андріюк оприлюднив у своєму телеграм-каналі резонансне розслідування. Згідно з опублікованими матеріалами, президент футбольного клубу “Колос” (Ковалівка) Андрій Засуха нібито має дійсний паспорт громадянина російської федерації. За словами журналіста, документ був виданий у 2008 році та досі чинний. У його публікації наведено скани паспорта, де чітко вказано дані та фото Засухи.


Тож, Андріюк справедливо ставить питання, яке хвилює багатьох українців: як особа з громадянством країни-агресора може очолювати Київську обласну асоціацію футболу та бути членом виконкому Української асоціації футболу? Адже йдеться про сфери, які мають стратегічне значення для формування патріотичних цінностей у молоді.

На офіційному сайті ФК “Колос” не згадується про можливе російське громадянство Андрія Засухи. Проте зазначено, що він закінчив Московський державний інститут міжнародних відносин — заклад, який готує фахівців для дипломатичної та спецслужбової кар’єри.

Політичне минуле та не зовсім прозорий земельний слІд родини Засух
Біографія родини Андрія Засухи викликає не менше питань. Його батько Анатолій Засуха – колишній губернатор Київщини, за інформацією “Главкому”, після Помаранчевої революції втік до росії, побоюючись кримінального переслідування. Мати Тетяна Засуха — ексдепутатка від Партії регіонів, до 2023 року була бенефіціарним власником агрофірми “Світанок”,

що орендує десятки тисяч гектарів землі у Київській та Житомирській областях. Як пише “Економічна правда”, 1 тис. га землі “Дмитрівки” неподалік міста Фастова дивним чином опинилася в агрофірми “Світанок”. Чому ж дивним чином? А тому, що в 2018 році під час інвентаризації земель очільниця Держгеокадастру Київщини Людмила Приходько незаконно віднесла понад 1 тис. га землі держпідприємства “ДГ “Дмитрівка” до земель запасу, нібито через відсутність переоформлення права користування після реорганізації. Техдокументацію готував Науково-дослідний інститут землеустрою, який чомусь “забув” вказати факт передачі прав на землю. Начальниця фастівського відділу Держгеокадастру Анна Остапчук також сприяла відведенню землі до запасу. 14 травня минулого року ВАКС визнав її винною у зловживанні владою у складі злочинної групи. Вона уклала угоду зі слідством, пообіцяла свідчити проти інших, задонатила 600 тис. грн на “Армію дронів” і отримала 3 роки умовно. Про це свідчить судове рішення від 14 травня 2024 року.

Тоді інвентаризацію на замовлення Держгеокадастру проводило ДП “Науково-дослідний інститут землеустрою”, першим заступником директора якого був Олег Левченко.
Проте і це ще не все цікаве у цій справі. За інформацією тієї ж “Економічної правди”, в грудні 2018 – січні 2019 року київський Держгеокадастр видав 462 накази на розробку проєктів землеустрою, які вели до подальшої приватизації. Документацію готувало ТОВ “Геокадастр плюс”, де працювала дружина заступника директора інституту землеустрою Олега Левченка. Землю оформлювали за довіреностями в інтересах агрофірми “Світанок”, яка згодом її викупила. Формально ділянки виділяли ветеранам АТО, однак правоохоронці з’ясували, що 51 особа з 462 вже отримувала землю й не мала права на нові наділи. Один з ветеранів розповів, що йому зателефонував невідомий, який представився волонтером, запропонував оформити ділянку за $400 винагороди, оформив довіреність у нотаріуса — і більше про землю нічого не чув.
НАБУ також повідомило про закінчення слідства щодо земель ДП “ДГ “Дмитрівка”. Тут йдеться, що відбулося заволодіння майже 920 га державної землі ДП “ДГ “Дмитрівка” у Фастові.

За даними “Економічної правди”, агрофірма “Світанок” придбала землю за 3,2 млн доларів (85 млн грн за курсом 2019 року), а експерти НАБУ оцінили у 714,8 млн грн — близько 714 тис. грн за гектар, що майже вдесятеро більше. Якщо виконати просту арифметичну дію, то як бачимо, різниця становить 711,6 млн гривень. Чому так дешево купили, пояснив керівник агрофірми “Світанок” Олег Цаплієнко. За його словами, ділянки не є цінними, адже частину площ займали чагарники і в перший рік обробити вдалося лише 20% території. Навіть сьогодні “Світанок” не використовує всі 920 га повністю.
Але тут варто зазначити, що землі “Дмитрівки” раніше належали Національній академії аграрних наук. І як відомо, більшість угідь, якими користуються підприємства Національної академії аграрних наук, — це надзвичайно цінні землі з унікальним ґрунтовим складом, ідеальні для наукових досліджень і високопродуктивного землеробства. І от на сьогодні власником земель “Дмитрівки” та самого підприємства “Світанок” є Андрій Засуха.
Отже, на тлі війни та загострення безпекової ситуації українське суспільство цікавить те ж питання: як людина з можливим паспортом країни-окупанта та родиною, що дотична до не зовсім прозорих діянь, може обіймати високі посади в галузі, яка формує національну ідентичність і має виховну функцію?
Для отримання об’єктивної інформації аналітики СтопКору звернулись до самого пана Андрія та окремо направили запити до СБУ, НАБУ та Української асоціації футболу.
На цей час відповідь на запит отримано лише від Національного антикорупційного бюро, де говориться, що справді детективи Національного бюро здійснювали досудове розслідування щодо земель ДП “ДГ “Дмитрівка”. 28 липня 2023 року ця справа була об’єднана з іншим кримінальним провадженням від 01 жовтня 2019 року про незаконне заволодіння землями ДП “НДВА “Пуща-Водиця”. А вже з 27 березня 2024 року сюди приєднано ще одне кримінальне провадження щодо протиправного заволодіння землями ДП “Вищедубечанське лісове господарство”.

Також НАБУ повідомляє, що Андрія Засуху допитували по справі як свідка, а нині по цій справі підозрюється 13 осіб.