Скандали довкола укриттів в Україні: мільярди на безпеку чи збагачення обраних?

В Україні триває активне будівництво та модернізація укриттів, але разом із цим зростає кількість скандалів, пов’язаних із завищеними цінами, сумнівними підрядниками та “непрозорими тендерами”. Лише у 2024 році у Києвській області, за даними Finteco, вже витратили понад 4,2 млрд грн, а деякі компанії, які отримали держконтракти, раніше фігурували у кримінальних справах. Аналітики СтопКору розбиралися, чи дійсно всі ці гроші йдуть на безпеку громадян, чи це лише черговий варіант збагачення для обраних фірм?

Про це пише СтопКор.

З початку 2024 року в Україні триває активне будівництво та облаштування укриттів, необхідних для безпеки громадян. Главком пише, що відповідно до даних Prozorro, з 1 січня до 26 серпня було оголошено 678 закупівель, пов’язаних із капітальним або поточним ремонтом укриттів, будівництвом нових об’єктів і їх облаштуванням. Загальна вартість цих закупівель склала 4,3 млрд грн.

Із загальної кількості закупівель майже 40% пройшли поза системою Prozorro – це були прямі договори, укладені на виконання дрібних ремонтних робіт. У 46% випадків обиралися відкриті торги з особливостям (тобто коли держава щось купує наприклад, товари, послуги чи роботи, і для цього проводить конкурс серед компаній. Але ці торги мають особливі умови, бо стосуються чогось важливого або незвичайного. Тут можна скоротити строки подачі документів; висунути особливі вимоги до учасників (наприклад, щоб вони вже раніше постачали товари для армії); обирати переможця швидше), а ще у 14% – застосовували спрощені процедури, а в 0,3% випадків проводили переговорну процедуру. Попри значний обсяг запланованих робіт і мільярдні витрати, частина закупівель не відбулася через брак учасників або фінансові труднощі. Водночас високий відсоток позасистемних угод викликає питання щодо прозорості використання бюджетних коштів.

Скандали навколо дорогих закупівель

Детальний аналіз великих тендерів виявив випадки значного завищення цін на матеріали та роботи, на які звернули увагу медіа. Наприклад, Голосіївське управління освіти підписало контракт із ТОВ “БМБуд” на будівництво укриття у спеціалізованій школі №44. Вартість угоди – 121,7 млн грн. Проте аналіз кошторису показав, що ціна бетонної суміші вказана на 50% вище ринкової. Це може означати переплату у розмірі 7,3 млн грн, про що пише Главком.

Голосіївське управління освіти також уклало угоду з ТОВ “І.Б.К. Девелопмент” на будівництво укриття у гімназії №236. Вартість проєкту – вражаючі 231,9 млн грн. Аналіз кошторису показав, що ціни на будівельні матеріали також значно перевищують ринкові, що може свідчити про переплату у понад 3,7 млн грн.

Шевченківське управління освіти підписало договір із ТОВ “Побудова” на будівництво укриття у ліцеї “Універсум”. Вартість – 61,4 млн грн. Проте дешевшу на 4,8 млн грн пропозицію від ТОВ “Київська домобудівна компанія” замовник чомусь відхилив. Мало того, знову ж таки аналіз Главкомом кошторису показав, що ціни на основні будівельні матеріали значно перевищують ринкові.

“БМБуд” отримує мільярдні контракти попри розслідування та махінації

Компанія “БМБуд” зареєстрована у селі Настасів Тернопільської області. Її власники – колишній співробітник “Тернопільського облавтодору” Валерій Носик та фірма “Сарсама Сервіс”, що належить Надії Бабійчук – дружині екс-керуючого справами Тернопільської обласної ради. До речі, по цій компанії, за офіційними даними “Опендатабот”, на даний час ведеться процедура банкрутства.

З 2018 року компанія отримала держпідрядів на 3,6 млрд грн. Крім того, “БМБуд” неодноразово фігурувала у скандалах через махінації з тендерами, у тому числі – на ремонтах доріг, коли ймовірно штучно подрібнювали контракти, щоб уникнути відкритих торгів. Компанію також звинувачували у використанні техніки, яка перебуває у розшуку.

Окрім цього, “БМБуд” відома участю у тендерах на будівництво доріг, де використовувала техніку компанії-банкрута ТОВ “Тіерра”. Саме ця фірма подавала підроблені документи до тендерної документації, використовуючи транспортні засоби, які офіційно знаходяться в розшуку. За цими фактами відкрито кілька кримінальних справ: №120242110400000234 від 22.01.2024, №42024210000000130 від 10.09.2024, №120240000000002484 від 06.12.2024. Досудові розслідування тривають, а компанія продовжує отримувати державні замовлення.

Попри всі розслідування, компанія спокійно собі працювала на будівельному ринку. 22 грудня 2024 року ТОВ “БМБУД” отримала нове державне замовлення на будівництво багатоквартирного житлового будинку в смт Бородянка Київської області.

Згідно з інформацією платформи Prozorro, сума контракту становила 125 203 165,23 грн з ПДВ. Але попри усі мільйонні контракти фірма чомусь банкрутує, зарплати не виплачуються. І що ми бачимо? На сьогодні, ТОВ “Тіерра” таки стягнула борг в сумі 12 851 409 грн 36 коп з “БМБуд”, про що відомо з рішення суду.

Що ж тут такого, здається? Нарешті суд відновив справедливість і стягнув борг. Але … Тернопільські медіа пишуть, що обидві компанії ТОВ “Тіерра” та ТОВ “БМБуд” де факто належать одному власнику Богдану Юлику, екначальнику Служби автомобільних доріг в Тернопільській області. І виходить так, що просто виводяться кошти з компанії-банкрута власнику, а пройде трохи часу і відкриється на ці кошти нове товариство.

Компанія з сумнівним минулим та новими мільйонними контрактами

Ще одна компанія, що працювала по завищених цінах також має не зовсім кришталеву репутацію. ТОВ “І.Б.К. Девелопмент” зареєстроване в Києві у 2013 році.

Власникоми компанії є Олександр Лук’янець, Олег Волинцев та Віталій Жуківський. До 2018 року Олександр Лук’янець та Віталій Жуківський були бенефіціарами фонду, яким володіє Наталія Гордієнко – мати Сергія та Олександра Кацуб. Обидва брати Кацуби фігурували у розслідуваннях щодо скандальної закупівлі “вишок Бойка” за завищеною ціною.

У 2023 році році дане підприємство стало беззаперечним лідером із закупівель відбудови в Ірпені та уклало договорів на 135 млн грн. І це після того, коли компанія навіть стала фігурантом кримінального провадження.

У Лозовій також будують сучасне укриття для ліцею №12. Вартість контракту – 78,64 млн грн. Даний об’єкт розрахований на 800 осіб і матиме всі необхідні комунікації. Фінансування забезпечує уряд Литви через платформу UNITED24. Замовили будівництво у консорціуму “Будмонтаж Груп Констракшн”. Мало того, що ця компанія була єдиною, що вийшла на дану закупівлю,

то DOZORRO ще й виявили тут завищені ціни на деякі матеріали в кошторисі проєкту.

Так от, за підрахунками аналітиків, загальна ймовірна переплата на цих позиціях може складати до 4 млн грн, або 10% від загальної вартості будматеріалів. І знову може у декого виникнути питання, а до чого тут ТОВ “І.Б.К. Девелопмент”. А все дуже просто. Одним із засновників консорціуму “Будмонтаж Груп Констракшн” є ТОВ “І.Б.К. Девелопмент”.

І якось зовсім дивно, що компанія заснована у квітні 2024 року зі статутним капіталом у 50 тис. гривень, не маючи досвіду, виграє у грудні того ж року тендер на 78 млн. гривень. І мабуть закономірним результатом є відкрите у 2025 році кримінальне провадження по ст.191 ч.4 КК України, а це привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.

Сумнівні держконтракти та розірвані угоди “Побудови”

Далі знайомимось, ще з однією компанією – ТОВ “Побудова”. Вона зареєстрована 28 лютого 2018 року зі статутним капіталом 50 000 грн. Основний вид діяльності – будівництво житлових і нежитлових будівель. Власницею компанії є Олена Олександрівна Білоконь з Краматорського району Донецької області, а директором – Андрій Ігорович Істомін.

Дивним є те, що з липня 2023 року ТОВ “Побудова” уклала 12 договорів на 155,96 млн грн, а 9 з цих договорів були розірвані. І от тендер на будівництво споруди подвійного призначення із захисними властивостями протирадіаційного укриття ліцею “Універсум” став найдорожчим серед усіх активних договорів.

З цією компанією у 2024 році розірвало контракт на будівництво захисту для трансформаторної підстанції за 69 млн 489 тис. 315 грн “Укренерго”. До речі, до цього контракту “Побудова” не мала державних замовлень взагалі.

Отож, до компаній, що виграють державні тендери виникає все більше запитань, ще ще більше до тих державних установ, котрі попри сумнівну репутацію та відкриті кримінальні справи підписують контракти.

superadmin

Recent Posts

Олена Хотенко: інформаційний терор, сумнівні активи та зв’язки з рф

Діяльність Олени Хотенко, колишньої керівниці ДПС Сумської області та чинної депутатки Рівненської міськради від «Слуги…

15 години ago

Дружина ексслідчого Нацполіції отримала приміщення в центрі Києва після зняття арешту «чорними реєстраторами»

Альона Шевцова (Дегрік), дружина колишнього слідчого Національної поліції Євгена Шевцова та власниця Ibox Bank, що…

15 години ago

Печерський суд арештував 40 авто через схему незаконного імпорту: власник фірми втік із військової частини

Печерський районний суд Києва наклав арешт на 40 автомобілів, серед яких Tesla, Audi, Volkswagen, Volvo…

15 години ago

НАЗК виявило порушення в декларації Наталі Муніки на 15,12 млн грн

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило ознаки недостовірного декларування на суму 15,12 мільйона…

16 години ago

Геннадій Буткевич: від продуктових монополій до надр і скандального девелопменту

Геннадій Буткевич — не просто український бізнесмен зі списку Forbes. Його вплив простягається від продуктових…

16 години ago

Корупційна схема сертифікації авто: посадовці Мінвідновлення та приватні компанії завдали державі збитків на 114 млн грн

Посадовці Міністерства відновлення (раніше — Міністерства інфраструктури), Національного агентства з акредитації України та низки приватних…

4 дні ago