Як корупція стала головною хворобою світу

9 грудня щорічно відзначається Міжнародний день боротьби з корупцією. Цей день був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН на честь відкриття для підписання Конвенції ООН проти корупції в Мексиці в 2003 році. Корупція стала глобальною проблемою, що знищує інститути та руйнує довіру до державних органів. І хоча корупція зазвичай намагається залишатися невидимою, через численні історичні події ми маємо цікаві факти, що дають змогу зрозуміти масштаби її впливу на суспільство.

1. Чи можна порахувати корупцію?

Корупція не любить публічності. Ніколи не можна точно сказати, скільки коштів було вкрадено і ким. Проте, для оцінки масштабу корупції існує індекс сприйняття корупції (Corruption Perception Index), що з 1995 року розраховується Transparency International. Він вимірює не саму корупцію, а її сприйняття громадянами та бізнесменами. В Україні, наприклад, в 2017 році цей індекс становив 30 балів зі 100 можливих, що визначило країну на 130 місці зі 180. Водночас Україна вперше обійшла Росію, що отримала 29 балів.

2. Маккіавелі, Гоббс і… Україна

Флорентійський політик і філософ Нікколо Маккіавелі розглядав корупцію як смертельну хворобу для держави, схожу на туберкульоз. Вона починається непомітно, але якщо її не зупинити на ранніх етапах, то її буде дуже важко вилікувати. Англійський філософ Томас Гоббс у своїй праці «Левіафан» також порівнював корупцію з вогнем, який розповсюджується і підкорює все більше людей.

3. Шкіряне крісло для судді

Цікава історія корупції трапилась ще в стародавній Персії. Суддя Сізамн був підкуплений і виніс несправедливий вирок. Цар Камбіс наказав стратити його, здерти шкіру та обтягнути нею своє суддівське крісло. Через століття ця історія була увічнена на картині художника Давида Герарда, яка зображує цей акт як попередження для корумпованих суддів.

4. Корумпований сенатор

У XIX столітті сенатор штату Нью-Йорк Вільям Твід став одним з найбільших політичних корупціонерів, збагатившись на 200 мільйонах доларів. Для порівняння, в 1868 році США придбали Аляску за 7 мільйонів доларів. Твід був упійманий за розкрадання при будівництві суду округу Нью-Йорк, що обійшлося державі в 12 мільйонів доларів.

5. Корупція та віросповідання

Дослідження 2001 року, проведене японським журналом, показало, що рівень корупції в країні тісно пов’язаний з віросповіданням її населення. Найменш корумпованими виявилися протестантські країни, такі як Фінляндія і Данія, за ними йшли римо-католики, а потім — мусульмани і православні.

6. Пекло для хабарників

У своїй «Божественній комедії» Данте Аліг’єрі помістив корупціонерів у восьме коло пекла, де вони киплять у смолі. Саме сюди потрапили духовні особи, які торгували церковними посадами, та інші хабарники.

7. Розкрадання казни заради книги

Корупція, зокрема, проявлялася й у світі культури. У XVI столітті чиновник Пауль Гектор Майр розкрадав міську скарбницю для фінансування видання книги, присвяченої мистецтву фехтування. В результаті Майра повісили, а книга залишилась в історії.

8. Революціонери і корупція

Корупція не обминала навіть тих, хто боровся проти старого режиму. Після смерті Мірабо, одного з лідерів французької революції, було виявлено, що він брав хабарі від короля. Така ж історія трапилась і з Жоржем Дантоном.

9. Як стати королем?

В історії є приклади, коли завдяки корупції люди ставали королями. Династія Каролінгів, що започаткувалася при Карлі Великому, виникла саме через корупцію мажордомів при дворі королів династії Меровінгів. Корумповані мажордоми отримали всю владу і навіть зірвали корону з голови законних спадкоємців.

10. Дослідник корупції засуджений за корупцію

Дослідник корупції Андрій Шлейфер, який працював в Росії у 1990-х роках, став об’єктом скандалу. Попри його значний внесок у дослідження цієї теми, він сам був засуджений за корупцію після участі в програмі переходу Росії до ринкової економіки.

superadmin

Recent Posts

У будинку мера Києва викрили нічний клуб для дорослих

У будинку, де проживає мер Києва, викрили нічний клуб для дорослих, який працював під назвою…

1 день ago

Які зарплати у керівників культури у Лебедині?

До двох тисяч доларів на місяць отримують керівники сектору культури Лебединської міської ради. Водночас з…

1 день ago

61 мільйонів для “підземного картелю”: ще одного підрядника “Київського метрополітену” взяли під слідство

У столичній Нацполіції розслідують факти заволодіння бюджетними коштами при проведенні першої черги капремонту тунелів Святошинсько-Броварської…

1 день ago

Маєток, магазин солодощів і приховане авто: журналісти розкрили статки голови Кутської ОТГ

Родинна бізнес-імперія чи конфлікт інтересів? Як стало відомо журналістам, у Кутській ОТГ на Івано-Франківщині селищна рада відвела…

1 день ago

Головний психіатр ЗСУ збагатився на понад 1 млн доларів

Служба безпеки України за сприяння Міністерства оборони та Головнокомандувача Збройних Сил України затримала головного психіатра Збройних…

1 день ago

Елітний відпочинок чи обмін досвідом? Чиновниця КМДА Соловйова помічена в Іспанії в розпал оксамитового сезону

СтопКор продовжує досліджувати закордонні поїздки столичних посадовців та депутатів Київради під час війни. Як стало відомо журналістам,…

2 дні ago