У Нацполіції ведуть чергове слідство щодо можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів посадовцями КП “Київтеплоенерго” спільно зі своїм підрядником. Правоохоронців зацікавив капітальний ремонт обладнання ТЕЦ-6 на суму 451,4 млн гривень, який у 2023 році розпочало ТОВ “Екніс-Інжиніринг”. Власник цього ТОВ раніше мав пряме відношення до землі під будинком мера Києва Віталія Кличка у селі Лютеж і, по інформації правоохоронців, “Екніс-Інжиніринг” було обрано підрядником ще до проведення відповідного тендеру. Наразі слідчі вже встановили, що столичні “теплоенергетики” необґрунтовано збільшили суму бюджетних асигнувань під час придбання обладнання та матеріалів, а надалі вказана компанія вивела кошти в готівку через підконтрольні підприємства. При цьому, правоохоронцям стало відомо, що “Екніс-Інжиніринг” закуповувало обладнання і матеріали у суб’єктів господарювання з Білорусі – знаючи, що під час повномасштабної війни це заборонено. Точний розмір збитків, нанесених бюджету, наразі невідомий – він буде встановлений в результаті судових експертиз, для чого вже накладений арешт на фінансову документацію.
Як стало відомо КВ, наразі правоохоронці вивчають факти можливих “бюджетних розпилів” при здійсненні ремонтних робіт у Київській теплоелектроцентралі (ТЕЦ) №6.
Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42024100000000003 від 3 січня 2024 року, яке було відкрито Головним управлінням Нацполіції Києва. Попередньо фігурантам даної справи інкримінується вчинення злочину, передбаченого ч. 4 ст. 191 Кримінального кодексу (КК) України – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені у великих розмірах чи в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Що розслідують правоохоронці
12 жовтня 2023 року між КП “Київтеплоенерго” і ТОВ “Екніс-Інжиніринг” було укладено договір на виконання капітального ремонту відкритого розподільчого пристрою (ВРП)-110 та 330 кВ ТЕЦ-6. Загальна вартість цих робіт мала скласти 451,4 млн гривень. Усього, станом на грудень 2024-го, вказана компанія отримала зі столичного бюджету грошові кошти в сумі 371,1 млн гривень, і роботи ще тривають.
Під час слідства правоохоронці встановили, що посадовці “Київтеплоенерго” організували “злочинне угрупування” задля реалізації зазначеної угоди. Так, вони заздалегідь обрали конкретну компанію, яка виконуватиме ці роботи, та відхилили більш економічно вигідні пропозиції інших потенційних підрядників під час проведення відповідного тендеру. За даними Нацполіції, надалі вони вирішили “взаємодіяти із засновником та директором ТОВ “Екніс-Інжиніринг” з питань необґрунтованого збільшення суми бюджетних асигнувань під час придбання обладнання та матеріалів, які будуть використовуватися під час капітального ремонту”.
При цьому, як з’ясували слідчі, посадові особи КП «Київтеплоенерго» здійснювали “повний контроль та нагляд за підготовкою технічної документації та специфікації по вказаній закупівлі для подальшого використання її при здійснені опису окремої частини, або частини предмета закупівлі, що стане підставою для коригування кошторису на товарно-матеріальні цінності”. Схоже, йдеться про те, що в документації по зазначеному договору підряду кожна “циферка” по кожним витратам (обладнання, будівельні матеріали тощо) прописувалася саме так, щоб на цих витратах додатково могли б “заробити” учасники схеми.
Крім того, правоохоронцям стало відомо, що посадові особи ТОВ «Екніс-Інжинирінг», отримавши бюджетні кошти за вказаною закупівлею, конвертували їх у готівку “з метою подальшого розподілення між учасниками злочинної групи”. Задля цього, за даними слідства, були проведені безтоварні операції з підконтрольними вказаній компанії суб’єктами господарювання, а саме: ТОВ «Укрелектроінжинирінг», ТОВ «Компанія Іструм», ТОВ «Хітачі Енерджі Україна» тощо.
Також в ході досудового розслідування було встановлено, що посадовці «Екніс-Інжиніринг» закуповували обладнання і матеріали для проведення вказаного капремонту у суб`єктів господарської діяльності з Республіки Білорусь. При цьому, як встановили в Нацполіції, ці особи усвідомлювали, що у зв`язку із збройною агресією РФ проти України встановлена заборона на ввезення та використання на території нашої держави товарів, що походять з Росії та Білорусі.
6 листопада 2024 року і 5 грудня 2024 року правоохоронці провели обшуки в офісах ТОВ “Екніс-Інжинирінг” і ТЕЦ-6 структурного підрозділу “Київські ТЕЦ” комунального підприємства КП “Київтеплоенерго”. Під час них було вилучено низку документів по вказаним вище роботам, зокрема – договори підряду та субпідрядів, акти надання послуг, видаткові накладні, сертифікати відповідності на обладнання тощо. Надалі, 14 листопада і 12 грудня Голосіївський районний суд столиці за клопотанням Київської міської прокуратури наклав арешт на усю цю документацію – задля збереження цих папірців як речових доказів. Вочевидь, надалі ці документи в тому числі можуть бути використані для проведення судових експертиз, в рамках яких буде визначено точний розмір збитків, нанесених бюджету міста.
Зазначимо, введена в експлуатацію у 1981 році Київська ТЕЦ-6 є ключовим об’єктом енергетики столиці і найпотужнішою теплоелектроцентраллю України. Вона забезпечує електроенергією та теплом значну частину житлових будинків у Дарницькому, Дніпровському, Подільському, Деснянському та Оболонському районах. Протягом 2022 року територія станції декілька разів зазнавала російських ракетних обстрілів, що призвело у тому числі до деяких руйнувань.
Чиї інтереси?
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Екніс-Інжиніринг” було зареєстроване у лютому 2015 року. Його керівником є Артур Гришаєнко, засновником та кінцевим бенефіціаром – киянин Олександр Янович (на колажі ліворуч). На сайті цієї компанії зазначається, що основною діяльністю метою її діяльності є “поставка електрообладнання всіх класів напруги для первинних і вторинних ланцюгів, проектування, монтаж і налагодження енергетичних об’єктів до 750 кВ, сервіс елегазового обладнання” тощо.
За інформацією бази даних аналітики публічних закупівель Clarity-Project, ця компанія є активним учасником тендерів, які проводять різні державні та комунальні структури України – усього вона уклала 380 відповідних договорів на загальну суму 1,77 млрд гривень. При цьому, головним клієнетом ТОВ “Екніс-Інжиніринг” є саме КП “Київтеплоенерго” – на їхньому рахунку 45 угод на суму 680,1 млн гривень. Також вказана компанія активно співпрацює з ПрАТ “Кіровоградобленерго” (29 угод на 303 млн), ПрАТ “Укргідроенерго” (11 угод на 157,7 млн) тощо.
Примітно, що з моменту заснування компанії та до липня 2016 року разом з вищезгаданим Яновичем засновникам ТОВ “Екніс-Інжинирінг” було зазначено двох громадян Білорусі – Юрія Аракеляна і Олексія Казака. Також є цікавим і факт, що у 2003-2007 роках Олександр Янович, разом з Ігорем Гольцовим і Анатолієм Гольчанським, був співзасновником скандального ТОВ “Вишгородлісбуд” – компанії, на яку була оформлена або досі оформлена земля під заміським будинком мера Києва Віталія Кличка у селі Лютеж Вишгородського району Київської області.
У 2018 році журналісти повідомляли, що цей маєток на березі Київського моря займає кілька соток прибережної зони, що порушує вимоги Водного та Земельного кодексів. Очільник столиці тоді не заперечував свою причетність до цієї нерухомості (вона є в його деклараціях про доходи, зокрема – за 2023 рік. – КВ), але зазначав, що, мовляв, коли він купував її, “там уже все було”. До слова, наразі власником ТОВ “Вишгородлісбуд” є брат столичного мера – також відомий у минулому боксер Володимир Кличко. При цьому, наразі очевидні бізнес-зв’язки між Олександром Яновичем і братами Кличками за відкритими джерелами не простежуються.
Як неодноразово повідомляла КВ, сфера теплопостачання та конкретно діяльність КП “Київтеплоенерго” є постійним об’єктом претензій з боку громадськості, представників влади різних рівнів, різних держструктур та правоохоронних органів. Серед головних причин для критики – сумнівне використання бюджетних коштів, яке не призводить до поліпшення стану інженерних мереж та обладнання.
Нагадаємо, на початку 2023 року Держаудитслужба повідомила, що дане підприємство за 3,5 роки наробило порушень і недоліків на рекордні 20,28 млрд гривень, із яких було остаточно втрачено 3,26 млрд гривень. Майже третину загальної суми порушень – 7,7 млрд гривень – склали втрати тепла і води внаслідок критичного стану мереж. Серед іншого: незаконні витрати коштів без підтверджуючих документів, завищення вартості замовлених робіт, сумнівне “успадкування” боргів ПАТ “Київенерго”, переплати при закупівлях газу, нарахування “зайвих грошей” своїм працівникам тощо.
Зважаючи на такий “букет” проблем, аудитори запропонували Віталію Кличку розглянути питання покарання винних, кадрових змін в керівництві “Київтеплоенерго” та зобов’язати дане КП відшкодувати збитки. Втім, міська влада обрала іншу тактику – опосередковано звинуватила “ревізорів” в упередженості та заявила про намір оскаржити їхні дії в суді. Жоден посадовець “Київтеплоенерго і відповідних структур КМДА після цього не постраждав.
Як нещодавно повідомляла КВ, Нацполіція наразі вивчає ще одну схему заволодіння бюджетними коштами, яка, ймовірно, мала місце при здійсненні закупівель КП “Київтеплоенерго”. Правоохоронці вважають, що з 2021 року це підприємство за завищеними цінами закупило у ТОВ “УТМК Трейд” різних товарів (переважно спецодяг) на суму понад 30 млн гривень, і надалі частина цих коштів була розкрадена через чотири десятки підприємств з ознаками фіктивності. Наразі слідчі вже встановили коло осіб, які можуть бути причетними до таких дій – зокрема, йдеться про поки що неназвану громадянку, яка допомагала виводити фінансові ресурси міської скарбниці у тіньовий сектор економіки. Цьогоріч у неї вдома було проведено обшук, під час якого були вилучені грошові кошти і гаджети – останні можуть допомогти правоохоронцям у розслідуванні.
В рамках ще одного “свіжого” провадження столична Нацполіція встановила, що “махінації” мали місце при реконструкції КП “Київтеплоенерго” обладнання (у тому числі деаераторів) на загальну суму 114,1 млн, яку в минулому і цьому році виконувало ТОВ “Атомрембуд”. За версією слідства, при виконанні цих робіт обладнання закуповувалося у сумнівних фірм, його вартість була завищена, а “надлишкові гроші” виводили на суб’єктів господарювання з ознаками фіктивності. Крім того, сторони навіть укладали договори на виконання різних робіт, які не висвітлювалися в системах електронних торгів. В результаті під черговою підозрою ризикує опинитися очільник СП “Київські тепломережі” Василь Деревицький, який офіційно вже є обвинувачуваним в рамках іншої кримінальної справи щодо втрати бюджетом Києва понад 1,5 млн гривень.
КП “Київтеплоенерго” з 22 грудня 2018 року керує В’ячеслав Бінд (на колажі праворуч). Це підприємство підпорядковане Департаменту ЖКІ КМДА, який з 17 липня 2017 року очолює вищезгаданий Дмитро Науменко. Останній, до речі, наразі знаходиться під слідством за фактом можливої розтрати бюджетних коштів на суму 1,19 млн гривень при будівництві водопроводу на вул. Зрошувальній. Сферу ЖКГ у Києві з 2014 року контролює заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.
У будинку, де проживає мер Києва, викрили нічний клуб для дорослих, який працював під назвою…
До двох тисяч доларів на місяць отримують керівники сектору культури Лебединської міської ради. Водночас з…
У столичній Нацполіції розслідують факти заволодіння бюджетними коштами при проведенні першої черги капремонту тунелів Святошинсько-Броварської…
Родинна бізнес-імперія чи конфлікт інтересів? Як стало відомо журналістам, у Кутській ОТГ на Івано-Франківщині селищна рада відвела…
Служба безпеки України за сприяння Міністерства оборони та Головнокомандувача Збройних Сил України затримала головного психіатра Збройних…
СтопКор продовжує досліджувати закордонні поїздки столичних посадовців та депутатів Київради під час війни. Як стало відомо журналістам,…